Jak prawidłowo wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

Pralki ładowane od góry są modelem mniej popularnym. Nie oznacza to jednak, że ich czyszczenie w jakimś stopniu jest trudniejsze. Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry? Dowiesz się tego w tym poradniku.

Mycie filtra

Mycie tej części pralki nie jest niczym skomplikowanym. Co prawda, filtr się znajduje trochę w innym miejscu, ale określenie położenia tej części ułatwi zadanie. W zależności od modelu, może on się znajdować w różnym miejscu. Zwykle filtr znajduje się na dole pralki. Miejsce umieszczenia filtra jest dość charakterystyczne. Ta część pralki jest oddzielona od reszty obudowy. Należy tą część otworzyć , wyjąć filtr i go wyczyścić. W niektórych modelach filtr znajdziemy bezpośrednio połączony z pompą wylotową. Taki filtr czyści się automatycznie, więc nie musimy go dodatkowo czyścić. Jak widać, czyszczenie pralki ładowanej od góry nie jest na tym etapie niczym skomplikowanym.

Mycie kołnierza

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy pralka została odłączona od zasilania. Jeśli nie, to powinniśmy zacząć od odłączenia zasilania. Używając wilgotnej szmatki lub ręcznika papierowego zbierz z kołnierza wszelkie zabrudzenia. Ściereczkę namocz w płynie do naczyń i umyj uszczelkę. W tym miejscu może się też pojawić pleśń. Jeśli taka została zauważona, to użyj niewielkiej ilości octu i spryskaj to miejsce. Po kilku minutach umyj całość. Po zakończeniu czyszczenia podłącz pralkę do zasilania. W przypadku, kiedy zapach octu nadal jest wyczuwalny, należy uruchomić pralkę bez wsadu.

Czyszczenie bębna i pojemnika na środki piorące

Bęben jest jednym z ważniejszych elementów do czyszczenia, jeśli chodzi o pralkę. Samo czyszczenie pralki ładowanej od góry może zostać wykonane za pomocą programu czyszczącego, dostępnego już w oprogramowaniu pralki. W pralce nie umieszczamy żadnych ubrań, tylko włączamy ją z pustą zawartością. Nie dodajemy także żadnych środków dezynfekujących ani detergentów. W przypadku, kiedy Twoja pralka nie posiada takiego programu, to wystarczy dodać szklankę octu i włączyć pranie, ustawiając temperaturę 60 stopni Celcjusza. Po zakończonym praniu należy uchylić klapę od urządzenia, aby uniknąć powstawania pleśni. Pojemnik na środki piorące nalezy wyjąć i zanurzyć w wodzie z dodatkiem płynu. Poszczególne przegródki dobrze umyj i opłucz pod bieżącą wodą.

Inny typ pralki nie jest trudnością w utrzymaniu jej w dobrej formie. Wystarczy zapamiętać kilka zasad, jak czyścić pralkę, aby uniknąć powstawania pleśni. Nie zapominaj, że środowisko, w jakim znajduje się pralka sprzyja powstawaniu kamienia. Pamiętaj, by co jakiś czas myjąc bęben specjalnym programem myjącym dodać środek przeciw powstawaniu kamienia.

Kategoria: dom.